BÁBMŰVÉSZET

A bábművészetről

A Színház- és Filmművészeti Egyetemen a színész szak-bábszínész specializációja harminc éves múltra tekint vissza. 1995-ben indítottuk el az első osztályt és hagyománnyá vált, hogy 4-5 évente kikerül egy újabb generáció. A bábszínházi szakma számtalan meghatározó alakjának Alma Matere ez a képzés. Közös viszonyítási pont, megkerülhetetlen műhely, amely többek között az ország tizenhárom, állandó társulattal rendelkező bábszínházának biztosítja az utánpótlást.

A bábszínházban a bábszínészek bábokkal játszanak el történeteket – ez a látszólag egyértelmű állítás a 21. században már csak részben állja meg a helyét.

Az elmúlt évtizedekben paradigmaváltás zajlott az európai és a magyar bábművészetben egyaránt. A bábszínész a kortárs bábszínházban már élő szereplőként is megjelenik.

Ennek oka, hogy báb és mozgató viszonyrendszerének értelmezése új dimenziókat nyitott meg a bábszínpadon, mely emblematikus terepe lett a műfaji határok elmosódásának. Napjaink bábszínházi előadásai pedig gyakran összművészeti eseménnyé válnak.

A bábműfaj alkotóit összeköti a közös nyelv, az absztrahálás képessége, amit mi csak úgy nevezünk: bábos gondolkozás.

Természetes számunkra, hogy több síkon gondolkodunk. A bábban nemcsak a formát látjuk, hanem a lehetőségét annak a kifejezésére, ahol a realitás már kevésnek bizonyul.

Saját individuumunkat gyakran háttérbe szorítva ketten-hárman dolgozunk egy bábfigura mögött vagy alatt, hogy az közös energiáinkból életre keljen és elhitessük, hogy élő, ami holt.

Feladatunknak tekintjük, hogy műfajunk technikai sokszínűségét megőrizzük, örökségeit a vásári és művészi bábjáték területén ápoljuk.

Megtiszteljük a gyermekközönséget azzal, hogy komolyan vesszük.

A legszínvonalasabb alkotóművészek segítségével minőségi színházi élményt nyújtunk számukra, a kisgyermekektől egészen a fiatal felnőttekig.

Missziónknak érezzük műfajunk népszerűsítését a felnőtt színházba járók körében, mert a bábszínház nem szűkíthető le csupán a gyermek korosztályra.

Hiszünk abban, hogy képesek vagyunk olyan előadásokat létrehozni, amelyek a 21. század vizuális ingerei mellett is helytállnak, nem kizárólag technikai eszközökkel, hanem az absztrakt gondolkodásmódunk különlegességével.

Mindezekkel összhangban a bábszínész specializáción olyan művészek képzése a cél, akik szaktudásukkal önállóan vagy más művészekkel együtt képesek egyedülálló műalkotások létrehozására. Ismerik a különböző bábtechnikák adta lehetőségeket, amelyek segítségével kialakíthatják saját színházi nyelvüket. Képesek elemezni, szakmai véleményt kialakítani a bábszínházi előadások technikai és művészi vizuális vagy dramaturgiai koncepcióját illetően. Élőszínházi szerepekben színvonalasan helyt állnak, a bábszínházi formanyelvet értik és használják, összehangoltan dolgoznak csapatban, de mindenekelőtt gondolkodó és nem végrehajtó művészek.