Történelmi előzmények
Magyarországon a bábjátszásnak – az európai népek többségétől eltérően – alig van hagyománya. Az előző századok során a bábjáték művészete csak nehezen tudott helyet szorítani magának. A magyar népi bábhős, a mindenki által ismert vásári népszórakoztatás fő figurája, Vitéz László – az angol Punch, az olasz Pulcinella, a francia Polichinelle, az orosz Petruska, a cseh Kasparek távoli rokona, s az osztrák Kasperl késői leszármazottja – csak a XIX. század utolsó évtizedeiben született meg a városligeti és a népligeti mutatványosbódék tőszomszédságában.
A bábtörténeti feljegyzések alapján tudjuk, hogy Európában a 18. században már megjelennek az állandó bábszínházak, tehát lassan elkezdődik az intézményesülés folyamata, amely a 20. századra fejeződik be és válik általánossá Európa-szerte. Ami a német nyelvterületet illeti, 1802-ben Kölnben alapítanak állandó bábszínházat, valamint 1858-ban Münchenben, Joseph Schmidt bábszínházát, amelynek szövegírója Pocci gróf volt. A 19. század során még más állandó bábszínházak alakultak Ulmban és Frankfurtban is. Az európai népi bábjáték-kultúrák közül a cseh bábművészet gyakorolja a legnagyobb hatást a világ bábművészetének fejlődésére – nem csoda, hogy a 20. századi európai struktúraváltozás is elsősorban cseh kezdeményezésre történik meg. A bábtörténeti feljegyzések kiemelik: „Hogy a cseh-morva bábjáték a legnagyobb tökéletességet érte el, azt annak köszönheti, hogy a cseh nemzetnek hosszú ideig egyetlen drámai művészete a bábszínház volt”.
Mivel a cseh bábjáték-hagyományok Európában szinte a legerősebbnek bizonyultak, ezért nem meglepő, hogy Európában, és a világon is, legkorábban az 1952/1953-as tanévben indul az egyetemi szintű bábszínész-képzés a prágai Múzsai Tudományos Akadémián. A cseh bábművészet fejlődési szintje és az iránta való érdeklődés ágyaz meg annak is, hogy 1929-ben megalakulhat a Bábosok Világszövetsége, az UNIMA, amelynek a második világháború kitörése miatt szünetel a tevékenysége, de amely 1957-ben újra megalakul szintén cseh kezdeményezésre.