Milyen területeket érint a gyártásvezetői munkakör?
H. J. Szervezői és gazdasági. A gyártásvezető feladata abban a pillanatban kezdődik, mikor kezébe veszi a forgatókönyvet. Készítenie kell egy költségvetést, meg kell tudnia mondani, hogy a forgatókönyv a rendelkezésre álló pénzből megvalósítható-e, s ha igen, hány nap forgatásra lesz szükség. Ez azért nagyon fontos, mert épp Attilával fordult elő egy olyan történet, ami tankönyvi példája ennek a problémakörnek.
Cs. A. Jó pár évvel ezelőtt kazah partnerek jöttek Magyarországra bérmunkára. Egyetlen jelenetet akartak itt leforgatni, ami nem volt több három gépelt oldalnál. Azt érdemes tudni, hogy 1 oldal szöveg a forgatókönyvben az 1 percnyi film a vásznon. Ebben az általuk adott forgatókönyvben az első mondat a következő volt: „1944. Berlin, szovjet csapatok törnek előre, vér, halál, füst mindenütt”. Ahogy elolvastam, tudtam, hogy az egész koncepciót le kell cserélni, s végül csak ebből az első mondatból 8 oldalnyi forgatókönyv született, amit egy hétig forgattunk.
H. J. Egy tapasztalt gyártásvezető már a forgatókönyv fejlesztése alatt meg tudja mondani a rendezőnek, melyek azok a jelenetek, amik finanszírozási okokból nem megvalósíthatóak. Ha az arányokkal nincs tisztában a gyártásvezető, belefuthat olyan alapvető hibákba, amikor egy nagyon költséges pár másodperces jelenet miatt fut ki a produkció a költségvetésből.
Milyen technikai tudással kell rendelkeznie a gyártásvezetőnek?
H. J. A forgatáson az összes technikai felszerelést ismernie kell, ami csak előfordulhat, a világítástól kezdve a filmtechnikáig. Ez kulcskérdés a költségvetés elkészítésénél, mert ha az operatőr kér egy optikasort, vagy egy különleges optikát, akár ajánlani is tud helyette mást, ami a célnak ugyanúgy tökéletesen megfelel, de olcsóbb, ezzel csökkenti a film kiadásait.