A felvételivel kapcsolatban felmerülő kérdésekkel forduljatok bizalommal az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságán, Fiedler Katalinhoz.
E-mail: fiedler.kata@szfe.hu
Mobil: +36 20 618 6842
Képzési szint: mesterképzés
Munkarend: nappali és levelező
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 2 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 240.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karával (PPKE BTK) együttműködésben színházházművészeti tanár mesterképzést indít. Az egyedi stratégiai együttműködés célja olyan kiemelkedő szaktanárok képzése, akik magas szinten tudják képviselni a színházművészeti szakma tárgyainak oktatását. A közös képzés indítását a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság is támogatta.
A színházművészeti tanár mesterképzésre a színművész, a színházi rendező, és a színházi dramaturg osztatlan szakok valamelyikén szerzett diplomával rendelkezők jelentkezhetnek.
Az egyetemi szintű szakokon szerezhető szakképzettségekkel egyenértékűek a művészeti főiskolák egyetemi jellegű főiskolákká átszervezéséről szóló 1971. évi 20. törvényerejű rendelet hatálybalépése előtt szerzett azonos megnevezésű, főiskolai szintű szakképzettségek, valamint az 1986. évi 13. törvényerejű rendelet hatályba lépése után a Színház- és Filmművészeti Főiskolán szerzett oklevél.
A képzési idő 2 félév.
Képzési formák: teljes idejű (nappali) és részidejű (levelező).
A rövid ciklusú (két féléves) képzés összesen 60 kredit megszerzése révén készíti fel a hallgatókat arra, hogy a színházművészet szakmai tárgyait oktassák szakgimnáziumban, szakisoklában, illetve az alapfokú művészetoktatásban. Az első félév során a hallgatók megismerkednek a pedagógia és a pszichológia alapkérdéseivel, tanulnak neveléselméletet, fejlődéspszichológiát, oktatáselméletet, digitális tanulástámogatási és teljesítményértékelő módszereket, valamint pedagógia kommunikációs, illetve nevelés-oktatási gyakorlatokon is részt vesznek.
A második félév folyamán a személyiségfejlesztő és konfliktuskezelő gyakorlat és az anyanyelvi kritériumvizsga teljesítése, valamint a kiemelt figyelmet igénylő tanulók nevelésével kapcsolatos tárgyi ismeretek megszerzése mellett a tanári portfólió elkészítésére és a szakmai gyakorlatra koncentrálhatnak a hallgatók. A képzés a gyakorlati ismeretek átadásán túl megfelelő tudományos megalapozást biztosít akár a doktori tanulmányok későbbi megkezdéséhez is.
A kétféléves, diszciplináris MA végzettségre épülő képzés során a hallgatók elsajátítják a színházművészeti tanár szakterületére vonatkozó kompetenciákat. Ide tartozik a tanult művészeti ismeretek átadásának képessége; a jó együttműködő- és kommunikációs képesség elsajátítása, az írói és/vagy színpadi gyakorlati tapasztalat megszerzése; a színpadi munka, az előadás-készítés gyakorlatának tudása; a tanórán kívüli tanulói csoportok szervezése és irányítása, a pedagógiai folyamatok és a tanulók értékelése, a művészeti tevékenység tanulást támogató, a személyiség fejlesztést segítő pedagógiai módszerek ismerete ás alkalmazási lehetőségei, valamint az előadó-művészet összetett folyamata során felmerülő a stresszkezelési módszerek és azok leküzdési stratégiáinak ismerete.
A fenti kompetenciák elsajátításával párhuzamban a hallgatók a színházművészeti tanár sajátos szakmódszertani (tantárgy-pedagógiai) ismereteire is szert tesznek tanulmányaik során: megtanulják a színházművészeti nevelés pedagógiai alapelveit és általános módszereit; a színházművészeti oktatás történeti hátterét és nevelésfilozófiai sajátosságait. A korszerű kutatások fényében képesek lesznek a mesterképzésben elsajátított szakterületi ismeretek pedagógiai alkalmazására; megismerik a színházművészeti oktatás és nevelés helyét, szerepét és módszereit; a Nemzeti alaptanterv nevelési- és oktatási tudnivalóit. Feladatuk lesz továbbá megismerkedni a művészeti nevelés és a személyiségfejlesztés kapcsolatával; a színházművészet alkalmazási módszereivel más curriculum területek oktatásában; felkészülni a tehetséggondozásra, a tanulók professzionális színházművészi pályára történő előkészítésére, valamint a kiemelkedő művészi tehetségek egyéni kibontakoztatásának feladataira.
Az SZFE és PPKE BTK összefogásával induló új és rendhagyó színházpedagógiai mesterképzés hozzájárul a színházművészet oktatásának legmagasabb színvonalú formájához. A képzés egyedi struktúrája és intenzív, két féléves folyamata segíti a hallgatókat abban, hogy kiváló szaktanárrá válhassanak, akik magabiztosan tudják oktatni a színházművészet szakmai területeit. A program nemcsak gyakorlati ismereteket nyújt, hanem tudományos megalapozást is biztosít, ezzel megteremtve a lehetőséget a hallgatóknak a doktori tanulmányok későbbi megkezdésére is. A szak – gazdag tananyaga révén, amely az SZFE és a PPKE szakmai bázisát és tapasztalatait együttesen építi magába –, nemcsak a színházművészeti oktatás minőségét emeli, hanem az újabb generációkat is előkészíti arra, hogy a színházpedagógia különböző területein kiemelkedő és inspiráló szerepet töltsenek be.
A felvételi vizsga egy fordulóból áll.
I. forduló:
Szóbeli vizsga
Képzési szint: mesterképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 4 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 950.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
Az intézmény képzési sajátosságairól a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A képzés célja forgatókönyvírók képzése, akik alkalmasak releváns, magas művészi színvonalat képviselő, eredeti hangú történetek megalkotására, amelyek mind a magyar, mind a nemzetközi kortárs filmművészetben értékes, kiemelkedő filmalkotások alapjául szolgálhatnak. Tájékozottak a magyar és nemzetközi filmművészetben, valamint annak társművészeteiben (színház, irodalom, televízió), a mindenkori társadalmi, közéleti kérdésekben. Figyelemmel követik és behatóan ismerik a legújabb mozgóképes irányzatokat, a magyar és a nemzetközi kulturális életet. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
A felvételi folyamat megkezdésének alapfeltétele, hogy minden jelentkező benyújtsa a személyes portfólióját, amelynek tartalmaznia kell a jelentkező önéletrajzát, egy 1 oldalas játékfilm szinopszist, és még legalább egy olyan forgatókönyvet vagy egyéb műalkotást (film, írásmű, rajz, grafikai munka, zenemű stb.), amelyet a jelentkező készített vagy alkotóként közreműködött az elkészítésében.
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok: Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a mozgókép alapképzési szak dramaturg/filmíró, film- és televíziórendezés szakiránya.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Barkaszi Klaudiához a barkaszi.klaudia@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga három fordulóból áll.
I. forduló:
A szóbeli felvételi beszélgetés során a felvételi bizottság felméri a jelentkezők általános műveltségét, filmtörténeti ismereteit, olvasottságát, zenei érdeklődését, a társművészetek ismeretét, valamint vizsgálja a felvételizők elemzőképességét, kreativitását és kooperativitását.
II. forduló:
A továbbjutott felvételizőknek egy nagyjátékfilm szinopszist kell írniuk a hozzátartozó 6 oldalas nagyjátékfilm treatmenttel együtt egy megadott témában, megadott időintervallumban és helyszínen.
III. forduló:
A második fordulóban megírt és véglegesített szövegeket a felvételi bizottság kiértékeli, és ez alapján hívja be a harmadik fordulóba a felvételizőket, akiknek vizuális anyagok kíséretében prezentálniuk kell a filmtervüket. A prezentáció után a bizottság konzultál a felvételizővel.
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
Képzési szint: mesterképzés
Munkarend: nappali és levelező
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 2 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 240.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) történetében először indul tanárképzés. célja olyan kiemelkedő szaktanárok képzése, akik magas szinten tudják képviselni a filmművészeti szakma tárgyainak oktatását.
A képzés egyedi stratégiai együttműködés keretében indul a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karával (PPKE BTK)
A filmművészeti tanár mesterképzésre a filmoperatőr művész, a filmrendező művész, és a dokumentumfilm-rendező művész MA szakok valamelyikén szerzett diplomával rendelkezők jelentkezhetnek.
Az egyetemi szintű szakokon szerezhető szakképzettségekkel egyenértékűek a 2010 előtt megszerzett, azonos megnevezésű, főiskolai szintű szakképzettségek.
A rövid ciklusú képzés arra készíti fel a hallgatókat, hogy a filmművészet szakmai tárgyait oktassák szakgimnáziumban, szakiskolában, illetve az alapfokú művészetoktatásban.
A kétféléves, diszciplináris MA végzettségre épülő képzés során a hallgatók elsajátítják a filmművészeti tanár szakterületére vonatkozó kompetenciákat. Ide tartozik a tanult művészeti ismeretek átadásának képessége; a jó együttműködő- és kommunikációs képesség elsajátítása, a mozgóképkészítés gyakorlatának ismerete; a tanórán kívüli tanulói csoportok szervezése és irányítása, a pedagógiai folyamatok és a tanulók értékelése, a művészeti tevékenység tanulást támogató, a személyiség fejlesztést segítő pedagógiai módszerek ismerete és alkalmazási lehetőségei, valamint a filmkészítés összetett folyamata során felmerülő a stresszkezelési módszerek és azok leküzdési stratégiáinak ismerete.
A fenti kompetenciák elsajátításával párhuzamban a hallgatók a filmművészeti tanár szak szakterületi ismereteire is szert tesznek tanulmányaik során: megtanulják a filmművészeti nevelés pedagógiai alapelveit és általános módszereit; a mesterképzésben elsajátított szakterületi ismeretek pedagógiai alkalmazását. A korszerű kutatások fényében képesek lesznek a mesterképzésben elsajátított szakterületi ismeretek pedagógiai alkalmazására; megismerik a filmművészeti oktatás és nevelés helyét, szerepét és módszereit; a Nemzeti alaptanterv nevelési- és oktatási tudnivalóit. Feladatuk lesz továbbá megismerkedni a filmművészeti nevelés és a személyiségfejlesztés kapcsolatával; a filmművészet alkalmazási módszereivel más curriculum területek oktatásában; felkészülni a tehetséggondozásra, a tanulók professzionális filmművészi pályára történő előkészítésére, valamint a kiemelkedő művészi tehetségek egyéni kibontakoztatásának feladataira.
Az SZFE és a PPKE BTK együttműködése hozzájárul a filmművészet oktatásának legmagasabb színvonalú formájához. A képzés egyedi struktúrája és intenzív folyamata segíti a hallgatókat abban, hogy a pedagógia és a pszichológia alapelveitől kezdve a filmművészet széles skáláját érintő ismeretekkel gazdagodjanak és kiváló szaktanárrá válhassanak, akik magabiztosan tudják oktatni a filmművészet szakmai tárgyait. A szak – gazdag tananyaga révén, amely az SZFE és a PPKE szakmai bázisát és tapasztalatait együttesen építi magába –, nemcsak a filmművészeti oktatás minőségét emeli, hanem az újabb generációkat is előkészíti arra, hogy a filmpedagógia különböző területein kiemelkedő és inspiráló szerepet töltsenek be.
A felvételi vizsga egy fordulóból áll.
I. forduló:
Szóbeli vizsga
Az akciórendező mesterszak egyedülálló lehetőséget nyújt a filmalkotás és az akciójelenetek rendezése iránt érdeklődő hallgatóknak, hiszen képesek lesznek tévéfilmek, illetve (kis)játékfilmek akciójeleneteinek megrendezésére, illetve second unit rendezőként segítik a film rendezőjének munkáját. Az akciórendező és a second unit director szerepe az utóbbi időkben kiemelt fontosságúvá vált a filmgyártásban; napjainkban már önálló szakmának is tekinthető. A képzésben résztvevő megismeri a színész-, kaszkadőr- és a statisztéria-vezetés gyakorlatát, széleskörű tudása és gyakorlata lesz az akció- és tömegjelenetek sokszínű elméletének, irányzatainak, azok gyakorlati alkalmazásának lehetőségei tekintetében. Képes az akciórendezéshez szükséges összes technikai felszerelés és VFX programok integrálására és összehangolására, valamint nyomon tudja követni az ezekkel kapcsolatos fejlesztéseket is.
A szakon végzett szakember ismeri az akciórendezői (second unit rendezői) munka szerepkörét a filmgyártásban, a forgatókönyv mozgóképre való adaptálásától az utómunka befejezéséig. A munkájához szükséges technikai eszközökről, valamint azok felhasználási lehetőségeiről naprakész tudással rendelkezik, beleértve az egyes részfeladatokhoz kapcsolódó idő- és szakemberigényt.
Képes a film műfajához illő és illeszkedő alkotói koncepció kialakítására és megvalósítására. Képes felmérni és mérlegelni a producer és a rendező által támasztott, akciójelenetekhez kapcsolódó igényeket, illetve képes azoknak biztonságos határokon belüli megvalósítására.
Attitűdjében összehangolt munkára törekszik a forgatócsoport minden egyes részlegével. Folyamatosan követi a munkájához szükséges ismeretekben, eszközökben, felszerelésekben létrejövő fejlesztéseket, változásokat. Nyomon követi a filmkészítés új stílusirányzatait és a kortárs alkotásokat.
Az akciórendező elfogadja, hogy ő és a stábja a producer és a rendező által összeállított elsődleges stáb alatt dolgozik, ugyanakkor egyéni felelősséget vállal a saját munkájához szükséges digitális eszközökért, felszerelésekért, a munkáját segítő információs felületeken önállóan eligazodik. Betartja és betartatja az akciórendezéshez kapcsolódó tevékenységek feltételrendszerét, technikai, biztonsági, pénzügyi fegyelmét, idő korlátait.
A képzés során bővíti elméleti ismereteit a filmelemzés, az akciójelenetek törvényszerűségei, illetve a hatáselemzés terén, szereplővezetést tanul, valamint közösen gondolkozik a film társalkotóival a látvány- és dramaturgiai egység létrehozása érdekében.
A gyakorlati ismeretek körében közös és önálló kaszkadőr- és színészgyakorlatokon vesz rész, fejleszti a VFX programok készségszintű használatát, elmélyíti tudását a vágás, a previzualizációs formák és a hangtervezés területén.
Az Akciórendező mesterképzésbe történő belépésnél teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a Mozgókép BA szak Film- és televíziórendezés szakiránya, a Mozgókép BA szak Operatőr szakiránya, a Filmrendező művész MA szak, Filmoperatőr művész MA szak.
Képzési szint: osztatlan
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 10 félév
Az intézmény képzési sajátosságairól a Sinkovits Imre Színházművészeti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A prózai színművész képzés célja olyan színművészek felkészítése, akik az elsajátított elméleti és ismeretek és komplex gyakorlati készségek birtokában alkalmasak a hazai színházi műhelyekben, a filmes, televíziós és rádiós produkciókban, illetve filmszinkronizálási feladatokban magas szintű színművészeti tevékenység folytatására. Felkészültségük alapján kellő mélységű elméleti ismerettel és gyakorlati készséggel rendelkeznek tanulmányaik doktori képzésben való folytatásához.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Fiedler Katalinhoz a fiedler.kata@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga három fordulóból áll.
I. forduló:
a) legalább 15, szabadon választott, eltérő hangulatú verssel,
b) 5 monológgal, illetve drámarészlettel,
c) 5 dallal (népdal, műdal, operett, musical, kíséret nélkül, vagy saját hangszeres kísérettel).
II. forduló:
a) legalább 15, szabadon választott, eltérő hangulatú verssel,
b) 5 monológgal, illetve drámarészlettel,
c) 5 dallal (népdal, műdal, operett, musical, kíséret nélkül, vagy saját hangszeres kísérettel).
III. forduló:
A jelentkezők filmszínészi adottságait vizsgáljuk, továbbá a bizottság különböző stílusú jelenetek elkészítését kéri.
A jelentkezőnek a rátermettségét, felkészültségét a vizsgabizottság előtti színpadi szerepléssel kell bizonyítania. A végső elbírálást részvizsgák előzik meg: ének-zenei meghallgatás, a beszéd és az orgánum vizsgálatának elbírálása, a fizikai adottságok, a mozgás- és tánckészség megítélése.
A harmadik forduló során a jelentkezők egy intenzív, többnapos együttélésen vesznek részt a későbbi oktatók vezetésével.
Képzési szint: osztatlan
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 10 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 950.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
Az intézmény képzési sajátosságairól a Sinkovits Imre Színházművészeti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A színházrendező képzés célja olyan rendezők kinevelése, akik ismerik a világtörténeti és kortárs színház irányzatait, képesek egyéni koncepciójuk színpadon történő megjelenítésére. A megszerzett elméleti és gyakorlati ismereteik birtokában alkalmasak a személyes hangvételre, és egy alkotócsoport vagy társulat irányítására. A képzés során nagy hangsúlyt kap a hallgatók egyéni rendezői stílusának kialakítása. A tanulmányok doktori képzéssel folytathatók.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Fiedler Katalinhoz a fiedler.kata@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga három fordulóból áll.
I. forduló:
A megírandó műveltségi teszt első felében a jelentkezőnek számot kell adnia általános tájékozottságáról, ismereteiről az irodalom, a képzőművészet, a zene és a színházművészet terén. A felvételi teszt második felében a kreativitást felmérő feladatokat megoldania a jelentkezőnek. Személyes bemutatkozás, az első forduló anyagainak megvitatása (önéletrajz, teszt), darabelemzés, előadói képességek bemutatása. A fordulóra a jelentkezőnek egy szabadon választott verssel és egy drámai monológgal kell készülnie.
II. forduló:
A személyes találkozás során a bizottság az első forduló anyagait vitatja meg a jelentkezővel, akinek újabb kreatív feladatokat kell megoldania.
III. forduló:
Rendezési gyakorlat. A jelentkezők egy többnapos együttélésen vesznek részt a későbbi oktatók vezetésével.
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
A képzés hamarosan elérhető lesz a felvi.hu oldalán.
Képzési szint: felsőoktatási szakképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 4 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 200.000 Ft
Az intézmény képzési sajátosságairól a Sinkovits Imre Színházművészeti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A színházi rendezőasszisztens képzés célja olyan szakemberek képzése, akik a színházi munkafolyamatok pontos ismeretének elsajátításával képesek lesznek színházi előadások létrejöttekor a próbafolyamat munkamenetét átlátni, megszervezni.
A rendező melletti munkatársként egyéb, szakmaspecifikus feladatokat látnak el (kellékes, súgó, ügyelő), és, ha szükséges, az előadások hátterét, zökkenőmentes lefolyását is képesek biztosítani kőszínházakban és független társulatoknál egyaránt.
A felvételi vizsga kétfordulós. A felvételi pályázótól kreatív gondolkodást, alapfokú színházi, vizuális és zenei tájékozottságot, kiemelkedően jó kommunikációs készséget igényel. A kortárs színházi tájékozottság, valamint idegen nyelv ismerete előnyt jelent.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Fiedler Katalinhoz a fiedler.kata@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga kétfordulóból áll.
I. forduló:
A megírandó műveltségi tesztben a jelentkezőnek számot kell adnia általános tájékozottságáról, ismereteiről az irodalom és a színházművészet terén.
II. forduló:
A személyes találkozás során a bizottság az első forduló anyagait vitatja meg a jelentkezőkkel, akiknek szituációs feladatokat kell megoldaniuk.
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
Képzési szint: alapképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 6 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 800.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
Az intézmény képzési sajátosságairól a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A képzés célja a hazai filmipar és produceri irodák számára gyártási szakemberek képzése, a már meglévő általános kulturális és filmművészeti ismeretek bővítése és alkalmazása.
A felvételi három fordulós. A felvételi vizsga célja a szak elvégzéséhez szükséges legfontosabb készségek, a kreativitás, a kooperativitás, a motiváltság és a kommunikációs képesség mérése; a vizuális látásmód meglétének, valamint az általános és filmes műveltség szintjének felmérése.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Répászki Hajnalkához a repaszki.hajnalka@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi három fordulóból áll.
I. forduló:
A megírandó műveltségi teszt egyik felében a jelentkezőnek számot kell adniuk általános műveltségükről, ismereteikről az irodalom, a képzőművészet, a zene és a filmművészet terén. A másik felében a kreatív készségüket kell bizonyítaniuk.
II. forduló:
Személyes találkozás során, részben a teszt értékelése, pontosítása, részben pedig újabb kreatív feladat megoldása vár a pályázókra. A felvételi bizottság személyes beszélgetés formájában méri fel a jelentkező képességeit.
III. forduló:
Személyes beszélgetés az írásbeli alapján. A bizottság jogosult további gyakorlati feladatokat kérni szóban és írásban.
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
Képzési szint: alapképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 6 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 800.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
A képzés célja olyan mozgóképes szakemberek képzése, akik képesek szakterületükön társalkotóként működni, és egyben kezdeményező szerepet is betölteni, akik ismerik a mozgókép készítés technológiáját, technikáját, és azt képesek önállóan alkalmazni. A végzettek a filmművészet esztétikai területén művészettörténeti és mozgóképtörténeti tudásuk alapján magabiztosan tájékozódnak, valamint felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Répászki Hajnalkához a repaszki.hajnalka@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga négy fordulóból áll.
I. forduló:
Az írásbeli vizsga egy teszt jellegű kérdéssor, mely a jelentkezők műveltségét, tájékozottságát, képzőművészeti, irodalmi, zenei, film- és televíziótörténeti, illetve egyéb szakmai ismereteit méri
II. forduló:
A sikeres felmérő teszt után személyes beszélgetés a pályázóval. A beszélgetésre minden jelentkezőnek 10–15 db saját készítésű fotót kell hoznia, valamint egy maximum 3–5 perc terjedelmű, egy évnél nem régebbi, saját készítésű kisfilmet, melyet nem nyilvánosan a youtube csatornára fel kell tölteni.
III. forduló:
A pályázónak egy meghatározott helyszínen 6–12 képből álló összefüggő fotósorozatot kell készítenie. A fotósorozat vetítése és megvédése a felvételi bizottság előtt történik.
IV. forduló:
A továbbjutott felvételiző egy 3-5 perces filmetűd elkészítésével bizonyítja alkalmasságát az operatőri pályára. A forgatáshoz kamerát és vágási lehetőséget az egyetem biztosít. Az elkészített filmet a felvételiző a bizottság előtt vetíti le és védi meg.
Képzési szint: alapképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 6 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 800.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
Az intézmény képzési sajátosságairól a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A képzés célja olyan ismeretek átadása, melyek révén a végzett növendékek a művész- és szórakoztató filmgyártásra, a reklámfilmek készítésére, a televíziós és videoművészeti produkciók, internetes látvány és vizuális effektek létrehozására szerveződött alkotóművészi csoportok tagjaivá válhatnak.
A felvételi vizsga három fordulós. A felvételi vizsga célja: a szakok elvégzéséhez szükséges legfontosabb készségek, a kreativitás, a kooperativitás, a motiváltság és kommunikációs képesség mérése; a vizuális látásmód meglétének, valamint az általános és filmes műveltség szintjének felmérése.
A felvételi folyamat megkezdésének alapfeltétele, hogy minden jelentkező elkészítsen, és – a későbbiekben megadott módon – a vizsgabizottság számára hozzáférhetővé tegyen két saját készítésű filmet.
Ezek:
a.) Egy 1 perc hosszúságú névjegy-film, amelyben a felvételiző szabadon választott formában mutatja be önmagát, legfontosabbnak vélt tulajdonságát, bármit, amit fontosnak tart önmagáról tudatni. Hangsúlyosan nem személyes adatok felsorolására van szükség, hanem a látásmódot és a vizuális kreativitást tükröző, ötletes bemutatkozásról.
b.) Egy 3 perc hosszúságú narratív film, amely egy rövid, cselekményes történetet megjelenítő, játékfilmes eszközökkel készített rövidfilm.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Répászki Hajnalkához a repaszki.hajnalka@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi három fordulóból áll.
I. forduló:
A felvételi teszt megírása. A teszt általános része a felvételiző műveltségét, filmes, irodalmi, színházi, történelmi, képzőművészeti és zenei tájékozottságát méri fel. A szakmai részben a rendezői munkához szükséges képalkotói és elbeszélői képességekre felmérését szolgáló feladatokat kell megoldani. és szervezőkészség szintjéről tájékozódik.
II. forduló:
A teszt és a korábban beküldött filmek vizsgabizottság előtti megvédése. Saját készítésű fotósorozat bemutatása, amely egy szituatív történetet mond el. Spontán szóbeli feladatok, amelyek a felvételiző emberismeretét és kreatív történetalkotó képességét méri fel.
III. forduló:
Egy maximum 5 perces felvételi vizsgafilm elkészítése az alább felsoroltak szerint:
a.) a felvételi bizottság által megadott téma, motívum, karakter figyelembevételével a maximum 5 perc hosszúságú vizsgafilm forgatókönyvének megírása, amely az iskola által meghatározott időpontban és helyszínen történik.
b) a film rendezői koncepciójának szóbeli ismertetése és a saját készítésű storyboard, valamint a választott helyszínek és szereplők bemutatása.
c.) a felvételi vizsgafilm leforgatása és utómunkálatainak elvégzése.
d.) a felvételi vizsgafilm levetítése és védése a vizsgabizottság előtt.
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
Képzési szint: alapképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 6 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 800.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
Az intézmény képzési sajátosságairól a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A képzés célja olyan sokoldalú televíziós szakemberek képzése, akik korszerű társadalomtudományi, közéleti, kulturális, gazdasági és vizuális ismereteiknek köszönhetően a műsorok elkészítésének valamennyi munkafázisához (koncepció kialakítása, forgatás előkészítése és lebonyolítása, rendezés, szerkesztő-riporteri feladatok, utómunka és vágás) szükséges ismeretekkel rendelkeznek.
A készségek közül pedig elsősorban az írás-, beszéd- és vitakészséget, a kapcsolatteremtő képességet, elemző, lényeglátásra való törekvést, emberi érzékenységet, kíváncsiságot vizsgálják.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Répászki Hajnalkához a repaszki.hajnalka@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga három fordulóból áll.
I. forduló:
A megírandó írásbeli teszt az alapműveltségen túl méri az olvasottságot, tájékozottságot a közéleti kérdésektől a történelmi, irodalmi, zenei, film- és média-történeti ismeretekig.
II. forduló:
A forduló feladatai a jelentkező kreativitásának, rátermettségének, verbális képességeinek, beszédének és orgánumának, valamint idegen nyelvi ismereteinek felmérésére irányulnak. A forduló alkalmával kép- és hangfelvétel készül, melyhez a jelentkező a részvételével hozzájárul. A felvételt kizárólag a felvételi folyamat során használják fel.
III. forduló:
A továbbjutott felvételizőknek egy 3-5 perces kisfilmet kell készíteniük a megadott témákra, illetve a felvételi bizottsággal folytatott személyes beszélgetés során bizonyítaniuk a szakmára való alkalmasságukat.
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
Képzési szint: mesterképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 4 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 950.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
Az intézmény képzési sajátosságairól a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A dokumentumfilm-rendező művész mesterképzési szakra olyan diplomások jelentkezhetnek, akik megfelelő filmes képzésben részesültek és korábban megszerzett elméleti és gyakorlati tapasztalataikra alapozva szeretnék tovább mélyíteni tudásukat. A képzés célja, hogy a hallgatók autonóm alkotókká váljanak, képesek legyenek egyéni, magas színvonalú művészi alkotások létrehozására.
A kis létszámú képzés (6-8 hallgató) segíti a diákok személyre szabott szakmai és művészi előmenetelét.
A 4 féléves mesterképzés tanári karát meghatározóan aktív és elismert filmkészítők és elméleti szakemberek alkotják. A képzés középpontjában – az egyetem hagyományainak megfelelően – a gyakorlati munka áll. Alapvető cél, hogy az egyre összetettebb feladatok során lépésről-lépésre fejlődjön a hallgatók szakmai hozzáértése, szociális érzékenysége és művészi látásmódja. A legrátermettebbek a képzés végére megtalálják egyéni kifejezésmódjukat.
A képzés színvonalát emelik a vetítésekkel egybekötött alkotói kurzusok, amelyeken nemzetközileg is ismert és elismert rendezők, operatőrök, filmes szakemberek beszélnek tapasztalataikról, egyéni módszereikről. A terepmunkák során a diákoknak lehetőségük lesz a DocNomads nemzetközi Joint Master képzés hallgatóival közösen filmeket készíteni.
A végzett hallgatók alkalmasak lesznek a hazai, illetve nemzetközi vérkeringésbe bekapcsolódva igényes dokumentumfilmek létrehozására, megszerzett tudásuk képessé teszi őket a filmes, televíziós és egyéb mozgóképes területeken minőségi munkák elvégzésére, illetve a mozgóképkultúra oktatására és terjesztésére. Diplomájuk megszerzése után sokan az SZFE Doktori Iskolájában folytatják tanulmányaikat.
A képzésre bármely alapképzési szakos végzettséggel lehet jelentkezni – ugyanakkor a felvételi folyamat során a jelentkezőknek bizonyítaniuk kell középszintű filmes felkészültségüket és a pálya iránti elhivatottságukat.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Barkaszi Klaudiához a barkaszi.klaudia@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga három fordulóból áll.
I. forduló:
A megírandó teszt – az alapműveltségen túl – méri az olvasottságot, tájékozottságot a közéleti kérdésektől a történelmi, irodalmi, zenei, filmtörténeti ismeretekig.
II. forduló:
Szóbeli beszélgetés a vizsgabizottsággal az írásbeli teszt kreatív feladatai alapján.
III. forduló:
Rövid dokumentumfilm készítése megadott szempontok alapján, majd megvédése a felvételi bizottság előtt.
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
Képzési szint: mesterképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 4 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 950.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
Az intézmény képzési sajátosságairól a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A látványtervező művész mesterszakon olyan mozgóképes vizuális szakembereket képzünk, akik tanulmányaik elvégzése után mozgókép-művészeti kulturális szakma bármely szegmensében el tudnak helyezkedni, a művész- és szórakoztató filmgyártástól a reklámfilmek készítéséig, a televíziózástól a vizuális effektek létrehozásáig, így mind a hazai, mind a nemzetközi filmes-vizuális kommunikációs műhelyek alkotó tagjaivá válhatnak.
A 4 féléves mesterszak komplex tervezői feladatok megoldását igénylő vezető tervező művészképzést nyújt, tantárgystruktúrája erősen épít a film- és látványtervezői, valamint építész szakok ismeretköreire, magában foglalja az egyetemen folyó képzés nagyobb főtantárgyait, ugyanakkor kiegészül a vizuális oktatás köré szerveződő speciális – gyakorlati és elméleti – tantárgyakkal.
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Barkaszi Klaudiához a barkaszi.klaudia@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi kétfordulóból áll.
I. forduló:
A felvételi vizsga első fordulója az alábbi két részből áll:
a) Műveltséget és tájékozottságot mérő írásbeli vizsga, amely a vizuális műfajokban való jártasságot méri fel. Széleskörű művészettörténeti, történelmi ismeretek, illetve mozgóképes (film, animáció, klip, játékok) tájékozottság elvárás a pályázótól.
b) Kreativitást, rajzi készséget, térlátást, software ismereteket felmérő írásbeli vizsga.
II. forduló:
Szóbeli meghallgatás és beszélgetés a felvételi bizottság előtt. A beszélgetés keretében a jelentkező ismerteti addigi szakmai munkásságát és számot ad vizuális improvizációs és prezentációs készségéről is.
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
Képzési szint: osztatlan
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas
Képzési idő: 10 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 530.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
Az intézmény képzési sajátosságairól a Németh Antal Drámaelméleti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A képzés célja olyan színházi dramaturgok képzése, akik megfelelő szaktudással és alkotói invencióval képesek szakmai feladatokat megoldani a színház minden területén.
Az osztatlan képzés tíz féléve alatt a dráma- és színháztörténetre, illetve a társművészetekre és kultúrtörténetre vonatkozó mély és széles körű elméleti alapozást a művészképzés sajátosságait figyelembe vevő gyakorlati képzés egészíti ki a dramaturg mesterség órák, a rendező- és színészosztályokkal való alkotói együttműködés, valamint a külső színházi gyakorlatok formájában.
A dramaturg olyan személy, aki ismeri a kultúra írott és íratlan történetét. Átfogó film- és/vagy színházművészeti, illetve irodalomtörténeti ismeretei révén tevékeny módon részt vesz az alkotó folyamatokban, segíti a rendező munkáját. A dramaturg szakmai feladatai a színházi szöveg létrehozására koncentrálódnak, ilyen a szöveggondozás, a szövegírás, a történészi kutatás, a próbafolyamatban és a színházi működés egészében való alkotói részvétel stb.
A szakra olyan, a színház iránt szenvedélyesen érdeklődő fiatalok jelentkezését várják, akik legalább középfokú (vagy annak megfelelő) idegen nyelvi tudással, kiemelkedő kommunikációs és íráskészséggel, stílusérzékkel, nyelvi érzékenységgel, képzelőerővel és határozott ízléssel rendelkeznek. Az általános műveltség, a klasszikus és kortárs irodalom, valamint a mai magyar színház és az egyetemes filmművészet átlagosnál mélyebb ismerete alapkövetelmény ezen a képzésen.
Az igényes dramaturg több idegen nyelvet is kiválóan ért és beszél. Ezek ismerete előnyt jelenthet.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Gyarmati Viktóriához a gyarmati.viktoria@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga három fordulóból áll.
I. forduló:
A megírandó teszt műveltségi kérdéseket és kreatív, valamint az íráskészséget felmérő feladatokat tartalmaz.
II. forduló:
A jelentkezőnek az írásbeli teszten a kreativitást, a színházi és drámai érzéket, valamint a szakmai készséget felmérő feladatokat kell megoldania.
III. forduló:
A személyes találkozás során a bizottság az első és második forduló anyagait vitatja mg a jelentkezőkkel, akiknek további gyakorlati feladatokat kell megoldaniuk szóban és írásban.
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
Képzési szint: alapképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas és önköltséges
Képzési idő: 6 félév
Önköltség féléves összege: 350.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
Az intézmény képzési sajátosságairól a Németh Antal Drámaelméleti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A drámainstruktor művészeti szervezetekben, a közművelődésben és a közösségi élet színterein dramatikus tevékenységet, illetve színházi munkaformákat is magukban foglaló eseményeket tervező, szervező és megvalósító művészetközvetítő szakember.
Magyarországon a színházi nevelés hagyománya rendkívül gazdag, gyakorlata nemzetközi összevetésben is kiemelkedően sokszínű. Az utóbbi években a terület iránti érdeklődés robbanásszerűen nőtt, a kőszínházi és független alkotói körökben egyaránt a szakmai elhivatottság egyfajta mércéjévé vált a színházi formákat használó, meghatározott nevelési célokat (pl. egyéni készségfejlesztést, közösségi problémák csoportos feldolgozását, művészeti alkotások értő befogadását) követő tevékenység. A gyakorlatorientált képzésre társadalmi érzékenységgel bíró, kiemelkedő kommunikációs készségű, a közös gondolkodás és alkotás iránt nyitott fiatalok jelentkezését várjuk.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Gyarmati Viktóriához a gyarmati.viktoria@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga három fordulóból áll.
I. forduló (írásbeli):
Műveltségi teszt és kreatív írásbeli feladatok megoldása.
A műveltségi teszt a felvételiző művészeti, kulturális, történelmi és társadalmi tájékozottságát méri fel, a kreatív rész az önkifejezést, a fantáziát és az interpretációs képességet vizsgálja.
II. forduló (szóbeli):
Egy szabadon választott színházi eseményről szóló 3–5 oldalas leírás elkészítése, majd ismertetése a felvételi bizottság tagjaival személyes beszélgetés keretében.
A személyes beszélgetés a beadott írás alapján a jelölt színházi gondolkodásának, szakmai érdeklődésének és kommunikációs készségének felmérésére irányul.
Az írás témájául szolgáló színházi esemény lehet hagyományos prózai, zenés, tánc- vagy mozgásszínházi előadás, beavató színházi program vagy színházi nevelési foglalkozás.
III. forduló (gyakorlati):
Közös drámajátékos, színjátékos és projektmunka.
A közös munka célja a szak elvégzéséhez nélkülözhetetlen együttműködési készség, játékkedv és kreativitás felmérése. Ennek során a felvételizőknek egy adott témában elmélyült kutatómunkát is kell végezniük.
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
Képzési szint: alapképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas és önköltséges
Képzési idő: 6 félév
Állami támogatás/önköltség féléves összege: 350.000 Ft
A képzés önköltséges finanszírozási formában is indul.
Az intézmény képzési sajátosságairól a Németh Antal Drámaelméleti Intézettől kaphat tájékoztatást.
A drámainstruktor művészeti szervezetekben, a közművelődésben és a közösségi élet színterein dramatikus tevékenységet, illetve színházi munkaformákat is magukban foglaló eseményeket tervező, szervező és megvalósító művészetközvetítő szakember.
Magyarországon a színházi nevelés hagyománya rendkívül gazdag, gyakorlata nemzetközi összevetésben is kiemelkedően sokszínű. Az utóbbi években a terület iránti érdeklődés robbanásszerűen nőtt, a kőszínházi és független alkotói körökben egyaránt a szakmai elhivatottság egyfajta mércéjévé vált a színházi formákat használó, meghatározott nevelési célokat (pl. egyéni készségfejlesztést, közösségi problémák csoportos feldolgozását, művészeti alkotások értő befogadását) követő tevékenység. A gyakorlatorientált képzésre társadalmi érzékenységgel bíró, kiemelkedő kommunikációs készségű, a közös gondolkodás és alkotás iránt nyitott fiatalok jelentkezését várjuk.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Gyarmati Viktóriához a gyarmati.viktoria@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga kettő fordulóból áll.
I. forduló:
Írásbeli teszt
II. forduló:
gyakorlati vizsga
Képzéseinket állami ösztöndíjas és önköltséges finanszírozási formában is hirdetjük, a felvételi követelmény minden esetben azonos. Magyarország vagy EGT tagállamok állampolgárai 12 féléven keresztül jogosultak Magyarországon állami ösztöndíjas képzésben részt venni. A kívánt finanszírozási formát a felvételi jelentkezés során kell megjelölni. Amennyiben mindkét finanszírozási formát megjelölte, a sorrend a mérvadó.
Képzési szint: alapképzés
Munkarend: levelező
Finanszírozási forma: önköltséges
Képzési idő: 6 félév
Önköltség féléves összege: 350.000 Ft
Az intézmény képzési sajátosságairól a Németh Antal Drámaelméleti Intézettől kaphat tájékoztatást.
Drámainstruktorok elméleti és gyakorlati képzése, akik művészeti intézményekben, a közművelődésben és a közösségi élet színterein képesek dramatikus tevékenységet végezni, illetve képesek a színházi munkaformákat is magukban foglaló művészetközvetítő események tervezésére, szervezésére és lebonyolítására.
A drámainstruktor – színjátékos specializáció célja a fentiek mellett olyan szakemberek képzése, akik képesek színházaknál, filmekben színészi feladatok ellátására, valamint dramatikus tevékenységek felhasználásával művészetközvetítői feladatokban való részvételre is.
A szakra csak olyan felvételizők jelentkezését várjuk, akik legalább 5 év előadóművészeti, illetve színházi gyakorlattal rendelkeznek.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Gyarmati Viktóriához a gyarmati.viktoria@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga tervezetten egy fordulóból áll.
A felvételin a jelentkezőnek a felvételi vizsgán egy szabadon választott színházi eseményt kell ismertetniük a későbbi oktatókból álló felvételi bizottság tagjaival. A személyes beszélgetés a jelölt színházi gondolkodásának, szakmai érdeklődésének és kommunikációs készségének felmérésére irányul.
A beszélgetés témájául szolgálhat bármilyen színházi előadás. A személyes beszélgetés további célja a szak elvégzéséhez nélkülözhetetlen együttműködési készség és kreativitás felmérése.
Képzési szint: alapképzés
Munkarend: levelező
Finanszírozási forma: önköltséges
Képzési idő: 6 félév
Önköltség féléves összege: 350.000 Ft
Az intézmény képzési sajátosságairól a Németh Antal Drámaelméleti Intézettől kaphat tájékoztatást.
Drámainstruktorok elméleti és gyakorlati képzése, akik művészeti intézményekben, a közművelődésben és a közösségi élet színterein képesek dramatikus tevékenységet végezni, illetve képesek a színházi munkaformákat is magukban foglaló művészetközvetítő események tervezésére, szervezésére és lebonyolítására.
A drámainstruktor szak – rendezői specializáció célja a fentiek mellett olyan szakemberek képzése, akik képesek színházakban, a színházi munkaformákat alkalmazó intézményekben és eseményeken a rendezői (művészi) feladatok ellátására.
A szakra csak olyan felvételizők jelentkezését várjuk, akik legalább 5 év előadóművészeti, illetve színházi gyakorlattal rendelkeznek.
A felvételi vizsgákat az egyetem 2024. április 19. és június 28. között tartja.
Minden jelentkező személyre szóló értesítést is kap a saját vizsganapjáról. Amennyiben 2024. április 14-ig nem kap értesítést, forduljon az egyetem Oktatástámogatási Igazgatóságon Gyarmati Viktóriához a gyarmati.viktoria@szfe.hu e-mail címen.
A felvételi vizsga tervezetten egy fordulóból áll.
Egy szabadon választott színházi esemény ismertetése személyes elbeszélgetés keretében a felvételi bizottság tagjaival. A személyes beszélgetés a jelölt színházi gondolkodásának, szakmai érdeklődésének és kommunikációs készségének felmérésére irányul.
A beszélgetés témájául szolgálhat bármilyen színházi előadás. A személyes beszélgetés további célja a szak elvégzéséhez nélkülözhetetlen együttműködési készség és kreativitás felmérése.