A képzés kitér-e arra a kérdésre, hogy ebben a hivatásban nagyon patikamérlegen kell mérni a rendezőasszisztensek érzékenységét?
Kicsit előrébb indítanám. A jelentkezők nagy százalékban maguk is művészi pályára készültek, csak azt időközben elengedték. De olyan is akad szép számmal, akik művészi pályában gondolkodnak és a képzésünket jó indulásnak vagy ugródeszkának gondolják. A felvételi egyik fontos kérdése és feladata az, hogy kiderítsük a jelentkezőről, hogy képes-e azt a fajta egot félretenni az ügy érdekében, amire a kérdésed vonatkozott.
Miből áll pontosan a felvételi vizsga?
Mielőtt megérkeznének a jelentkezők a felvételi első napjára, motivációs levelet kell írniuk. Első fordulóban egy tesztet kell kitölteni, ezután egy elbeszélgetés következik, majd a gyakorlati feladatok. Megpróbálunk a lehető legkevesebbet tévedni a jelentkező és a magunk érdekében is. A teszt feladatai alapvetően színház intelligenciára és általános műveltségre irányuló kérdések, míg a szóbeli vizsga szerves része a vizuális rögzítő memóriára és a pontosságra irányuló gyakorlati feladatok. Tavaly például egy film és előadásrészlet alapján kellett felidézni a mozgásokat, hogy mikor milyen kellék, szereplők jelentek meg, vagy került ki.
Milyen elhelyezkedési reményei lehetnek egy jó rendezőasszisztensnek?
A negyedik félévben mindenki gyakorlatot tesz valamelyik kőszínházban, független színházban vagy bábszínházban. S míg ezt a gyakorlatot nem kezdheti el egy hallgató, addig is aktívan járjuk a független színházakat, zenés színházakat, vidéki színházakat, mert a cél az, hogy mire végeznek a színházak zömét ismerjék, saját szakmai kapcsolatrendszerrel bírjanak.
Az egyetem játszóhelyei lehetőséget adnak arra, hogy helyben lehessen gyakorlatot szerezni. A gyakorlati órák, a vizsgaelőadások alkalmával már az Egyetemen kialakulnak kapcsolatok az színházi rendezőasszisztensek, rendező és színészek között. Ezek a kapcsolatok az egyetemi éveket követően is élnek, alkotói team-ek alakulnak ki.
Az utolsó félévben már versenyt futunk az idővel, hogy a fontos szakmai gyakorlatokat mindenki elvégezze, ugyanis villámgyorsan szívja magába a végzett rendezőasszisztenseket a színházi szakma.
B. Török Fruzsina